Smysluplné spojení hodnoty a nadčasové krásy

 

Nádech historie, hrdost k českému řemeslu, touha poznávat, to vše se ve vás mísí, pokud vstoupíte do nedávno otevřeného obchodu České mincovny, který se nachází na rohu Havelského náměstí v Praze. Česká mincovna, a.s. není už dávno pouhým výrobcem platidla. Iniciály ČM dnes zná skoro celý svět. Jsou totiž každý rok vyražené na milionech kusů mincí.

ČESKÁ MINCOVNA, která letos slaví také tři dekády na českém trhu, dnes právem patří ve svém oboru k nejvýznamnějším institucím v Evropě a co do kvality a reputace se řadí k nejlepším mincovnám ve světě.

Na to, jak se jí dnes daří, jsem se zeptala ředitele a předsedy představenstva České mincovny, MICHALA DRTINY.

Jakákoliv ekonomická nejistota, inflace atd. šly odjakživa ruku v ruce s rostoucím zájmem o investice do zlata. Potvrzuje se to i u vás v současné době? 

Přestože dnešní nejistá ekonomická doba doma i ve světě k tomu značně napomáhá, větší zájem pozorujeme již posledních 5-6 let, tedy ještě před covidovým obdobím. V naší mincovně se dnes vyrábí několikanásobné množství mincí než před pěti lety. (Tento zájem o drahé kovy, a to nejenom v podobě mincí, ale i slitků, je vidět na obratu, který jen pro srovnání dělal v roce 2017 necelých 900 mil. Kč, za loňský rok byl už několikanásobný.) Ročně od nás odejde přes 300 návrhů nových pamětních mincí nebo medailí. Když se to tak vezme, každý pracovní den má „premiéru“ minimálně jedna mince. Kromě rozvoje a vlastní výroby pamětních a investičních mincí a medailí se také zabýváme distribucí investičních slitků ze zlata. No a v neposlední řadě jsme stále jedinou mincovnou u nás, která má oprávnění razit mince pro ČNB, tudíž veškeré mince, které máte po kapsách (a doufám, že jich tam pro každý případ pár máte 😊), jsou od nás.

Jaká je vaše vlajková mince?

Velmi oblíbeným a žádaným produktem jsou úplně první ryze investiční mince ražené v České republice. Jsou známé jako Čeští lvi, splňují standardy tzv. bullion coins a slouží jako prostředek k uchování hodnoty i výhodná investice. Českého lva jsme poprvé představili v roce 2017 jako řadu vlastních produktů z drahých kovů v zahraniční licenci a každým rokem ho emitujeme v novém designu. Tím, že má statut mince, je pro investory zajímavý i z pohledu osvobození od DPH. K příležitosti otevření nové pobočky v Bratislavě před necelými třemi lety jsme začali razit další investiční mince, opět určené pro lokální trh. „Slovenští orli“ mají obdobný charakter jako Čeští lvi a podobně zobrazují národní bájné zvíře.

Zmiňujete, že vydavatelem investičních mincí pro Českou mincovnu je zahraniční subjekt. Kdo konkrétně?

Emitentem našich investičních mincí je tichomořský ostrov Niue. Ten České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních platidel. Podle zákona země emitenta musí nést mince jasně dané státní náležitosti. Proto lícní (averzní) strany všech těchto ražeb musí obsahovat letopočet emise, nominální hodnotu, název státu, který je emitentem, a jeho státní symbol. Tím, že tento malý ostrov je součástí Nového Zélandu, spadajícího do britského Společenství národů, veškeré dosavadní averzní strany investičních mincí nesou nominální hodnotu v novozélandských dolarech a portrét bývalé královny Alžběty II. nebo jinou obdobu výsostných znaků. Nyní budou samozřejmě zobrazovat krále Karla III.

Zaujalo nás, že jste nedávno otevřeli pobočku ve Spojených arabských emirátech, respektive přímo v Dubaji. Jak jste se k této destinaci dostali?

Velkým impulsem byla bezpochyby naše úspěšná účast na EXPO 2020, která se konala díky covidu až koncem roku 2021. Zde jsme, mimo jiných drahých kovů a křišťálů, upoutali pozornost originální měděnou pozlacenou replikou největší gravírované mince světa, jejíž originál nechala zhotovit ČNB u příležitosti 100. výročí vzniku samostatné československé měny. Jen pro zajímavost–originál z ryzího zlata má nominální hodnotu 150 milionů korun a váží 130 kg! Nikdo nevěřil, že se takový kus dá vůbec vyrobit, natož vystavit. Takže si dovedete představit, jaký obrovský ohlas tato „mega mince“ sklidila v zemi, jako jsou Emiráty a obzvlášť Dubaj, která originální a monumentální díla miluje.
Proto cílem otevření pobočky, které zcela náhodně vyšlo na magické datum 22.2.2022, je prorazit s limitovanými edicemi mincí u zákazníků, kteří hledají něco specifického. Po roční snaze jsme blízko první ražbě čtyř investičních mincí pro Dubaj a Spojené arabské emiráty. Všechny jsou synonymem úspěchů Emirátů, kterých v posledních 50 letech dosáhly. Na první minci je portrét prezidenta Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, kde druhou stranu dokresluje muzeum Louvre Abu Dhabi. Na druhé minci je podobizna premiéra Spojených arabských emirátů Mohammeda bin Rashid Al Maktouma, druhá strana se honosí futuristickou budovou Museum of the Future, které shodou okolností bylo otevřeno ve stejný den jako naše pobočka. Věříme, že i zde se nám podaří prorazit, především díky špičkové kvalitě všech mincí.

Český a slovenský trh má své limity, a tak neustále pracujeme na expanzi ČM dále za hranice České republiky. Prostřednictvím distributorů fungujeme už teď úspěšně v řadě zemí světa, v těch nejslibnějších pak sázíme na přímé zastoupení.

Podle zájmu klientů, kteří se k vám sjíždějí z celého světa, a ne jenom z řad šejků, je patrné, že kvalita vašich mincí a reputace je mimořádná.

Těší nás, že reputace naší práce se stává známou po celém světě. Stojí za tím především maximální preciznost techniky ražby mincí se standardním i vysokým reliéfem, v matném i zrcadlovém provedení, kolorovaných, pokovovaných nebo jinak ozvláštněných. Naší specialitou je výroba nanotechnologicky raženého holografického bezpečnostního prvku, který dává mincím hmatatelný třetí rozměr. Měřítkem toho, jak moc jsme ve světě vnímáni jako špičkový producent, jsou kladná stanoviska klientů, kteří mají ve sbírkách srovnání i z dalších významných světových mincoven, jako jsou kanadská, britská, australská či rakouská. Ostré hrany, vysoký lesk či čistota bez škrábanců a beze skvrn, na to vše se musí brát zřetel. I sebemenší tečka v minci je pro kvalitu mince zásadní. Již pár let disponujeme také systémem ražby, který umožňuje vytvářet mince s vyšším reliéfem a jedinečnými detaily.

Michal Drtina, ředitel a předseda představenstva Česká mincovna, a.s.

Výroba našich mincí často zahrnuje složitost designu, propracovanost návrhu a smysl pro detail. A i to dělá minci unikátním kusem pro sběratelství a investování. Zkrátka není nad zlaté české ručičky.

Právě na ně bychom se rádi zeptali. Kolik medailérů vlastně u vás v Jablonci nad Nisou pracuje? Má vůbec dnešní mladá generace zájem o tuto práci?

V celé firmě pracuje okolo 150 zaměstnanců, z toho přibližně 20 medailérů. Mnozí z nich jsou s námi již řadu let, ale snažíme se podporovat i mladou generaci. Přímo u nás v Jablonci nad Nisou máme střední uměleckoprůmyslovou školu, obor pasíř a rytec, a také následnou VOŠ, kde je již přímo obor ražená medaile a mince. Takže věříme, že naše řemeslo bude mít pokračovatele. Moc nás těší, že mezi studenty je několik mladých medailérů, kteří mají za sebou plno úspěchů již během studií. Mnozí z nich se učí od největších mistrů tohoto oboru u nás, jako jsou Josef Oplištil, Jiří Dostál nebo Petr Horák.

Za zmínku rozhodně stojí třeba Asamat Baltaev, který je jedním z nejtalentovanějších medailérů mladé generace. Přestože není rodilým Čechem (pochází z Čuvašské republiky), dnes ve svých 29 letech se jím cítí být, a to i díky své umělecké práci tady v Čechách. Do Čech přijel se svým otcem, rytcem a vynikajícím kreslířem, který mu právě toto řemeslo ukázal. Asamat vystudoval rytectví a posléze i medailérství v Jablonci nad Nisou. Už při studiu začal tvořit velmi unikátní práce, díky čemuž jsme si ho všimli i u nás v České mincovně. Dnes má na svém kontě řadu významných designů, včetně již zmiňovaného „Českého lva“ právě pro nás, Českou mincovnu. Určitě o něm ještě hodně uslyšíme.

Jak dlouho vůbec trvá proces výroby samotné mince?

Pokud vynecháme grafický návrh, kterému předchází soutěžní výběrové řízení, samotný proces začíná zvětšeninou mince ze speciální hlíny na velký kotouč, který má průměr 184 milimetrů. Jakmile je hotová modelace plastiky, začíná odlévání do sádry. V tu chvíli vznikne tzv. negativ, který se často dělá několikrát, dokud není perfektní. Až pak se z něho odlévá sádrový pozitiv, kde reliéf už je vystouplý, na rozdíl od negativu, kde je zapuštěný. Pozitiv je autentická zvětšenina mince a v tu chvíli přichází na řadu výroba ražební matrice. Začíná se odlitím do pryskyřicového modelu, který se analogovou cestou pomocí redukčního stroje a frézky přenese do ocelového špalku. Tímto vznikne matrice, ze které se vyrábí razidla. Ta pak slouží k ražbě finálních mincí a medailí. V neposlední řadě přichází kontrola kvality a závěrem i odborné balení. Takže při troše zjednodušení trvá celý proces výroby mince průměrně tři měsíce.

Je rozdíl v ražbě oběžných a investičních mincí?

Oběžné mince se vyrábějí na rychlých strojích, které razí přibližně 11 mincí za sekundu. U investičních mincí a medailí z drahých kovů, kterým je potřeba věnovat větší péči, činí frekvence zhruba jeden kus za minutu. Je to z velké části ruční práce. Při manipulaci s polotovary i hotovými mincemi musí být člověk velice opatrný a vše provádět jen v rukavicích, aby mince neznehodnotil dotykem.

Co vás osobně na této práci nejvíc baví?

Moje práce mě fascinuje, protože v jejím výsledku se kloubí uchování hodnoty či ochrany proti devalvaci s krásou uměleckého díla. A to vše je velmi nadčasové. Prací žiji, je to i můj koníček. Touha poznávat je v této práci návyková. 😊 

Z dílny ČM

Česká lev Au s hologramem

Jan Saudek Ag Marie

Crystal Coin Ag Motýl

Tolar Ag

Mince pro spojené arabské emiráty

Česká mincovna měla tu čest a přivítala vzácného hosta z Dubaje v Jablonci nad Nisou, kde se pro ně mince razí.