Novinky v pracovním právu
Změna definice nelegální práce
Od tohoto roku došlo v oblasti kontrol Státního úřadu inspekce práce k několika významným změnám, které byly provedeny v důsledku novelizace zákona o zaměstnanosti (dále jen „Novela“). Státní úřad inspekce práce také avizoval zvýšenou aktivitu v kontrolní činnosti ve svém programu kontrolních akcí pro rok 2024, přičemž primární důraz bude kladen zejména na odhalování nelegální práce a zastřeného zprostředkování.
Tento článek bude zaměřen na poněkud kontroverzní novelizaci, kterou je změna definice nelegální práce podle zákona o zaměstnanosti. Původně byla tato změna vypuštěna, nicméně prostřednictvím pozměňovacího návrhu byla nakonec začleněna do schválené verze Novely. Nelegální práce je definována jako závislá práce vykonávaná fyzickou osobou mimo rámec pracovněprávního vztahu. V praxi jde zejména o zastřený pracovní poměr označovaný běžně jako tzv. švarcsystém.
Předchozí úprava
Dosud byla nelegální práce posuzována podle kritérií pro závislou práci, kterou upravuje zákoník práce. O závislou práci se jedná, pokud je vykonávaná ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů. Dále ji zaměstnanec vykonává osobně, za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době, na pracovišti nebo na jiném dohodnutém místě. Závislá práce může být vykonávaná výlučně v pracovněprávním vztahu, není-li upraveno jinak zvláštními právními předpisy, pokud tomu tak není, jedná se o nelegální práci.
Kromě výše uvedeného byl z judikatury Nejvyššího správního dovozen další prvek závislé práce, nad rámec zákoníku práce, a to soustavnost.
Právě kvůli znaku soustavnosti se inspekcím práce často nedařilo během kontrol nelegální práci prokazovat a postihovat. Novela však na tento soudní výklad reagovala tím, že znak soustavnosti vyloučila a stanovila, že pro posouzení nelegální práce již není relevantní.
Nová úprava
Co tedy přinesla nová úprava? Nová úprava zákona o zaměstnanosti v §5 písm. e) přímo odkazuje na znaky závislé práce podle zákoníku práce, kromě toho došlo také ke gramatické změně, podle které je nelegální práce „konána“ nikoliv „vykonávána“. Na závěr byla vložena věta, která je klíčová pro vyloučení znaku soustavnosti jako atributu závislé práce: „Pro posouzení toho, zda se jedná o nelegální práci, není podstatná délka výkonu této práce.“
Během kontrol Státního úřadu inspekce práce bylo pro zaměstnavatele velmi snadné tvrdit, že daná osoba pracuje pouze v době této kontroly a působí tedy jako OSVČ, i přes to, že tomu tak de facto nebylo a docházelo k výkonu závislé práce mimo pracovní poměr. Protože zaměstnavatelé zpravidla neprovádějí žádnou evidenci těchto osob, bylo velmi náročné získat další důkazy pro potvrzení soustavného charakteru práce. Tím pádem se takřka nedalo prokázat tzv. „švarcsystém“.
Novelou došlo také ke zpřísnění v oblasti sankcí, které mají motivovat zaměstnavatele k dodržování právních předpisů. Dosud za tento přestupek hrozila peněžitá sankce ve výši až 10 miliónů korun pro firmu, která nelegální práci umožní a až 100 000 korun pro osobu, která takovou práci vykonává. Nově k těmto postihům přibude také možnost uložit zákaz činnosti, a to až na dobu dvou let, což může mít pro některé zaměstnavatele likvidační důsledky.
Závěrem
Zaměstnavatelé by tak měli věnovat zvýšenou pozornost tomu, jak jsou nastaveny pracovněprávní vztahy na jejich pracovišti. Jejich péče by se měla soustředit především na dodržování právních předpisů a řádné vedení dokumentace. To zajistí, že případné kontroly ze strany Státního úřadu inspekce práce proběhnou hladce a nedojde k uložení žádné sankce.
Čas ukáže, jaký dopad bude mít Novela v praxi a zda se podaří naplnit její cíl, tedy zda dokáže odhalit více případů nelegální práce a usnadní inspekci práce její prokazování a zabrání obcházení zákonů.
Mgr. Ing. JAN MLČÁK
partner NSG Morison advokátní kancelář s.r.o.
jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel: + 420 224 800 930
mob: + 420 734 510 243