Objevte sílu lídrů

TOLERANCE A RESPEKT. BEZ VÝJIMKY.

- Radka Prachařová -

Rozhovor s vítězkou soutěže Ocenění českých lídrů 2023 MICHAELOU PEŠTOVOU

Nikdy není dost představování firem a jejich „lídrů“. Každý rok je to stejné. Když si myslíte, že jste našli vítěze, objeví se další inspirativní příběh a vy se ocitnete v nekonečném dilematu. Soutěž „Ocenění českých lídrů“ totiž není jen o finančních úspěších firem, ale i o lidských hodnotách a vizích, které často formují blbou či dobrou náladu v naší společnosti.

MICHAELA PEŠTOVÁ je jednou z vítězek soutěže. Stojí za společností IF FACILITY a.s., která v minulém ročníku soutěže Ocenění českých lídrů za oblast hl. m. Praha získala první místo. Pod jejím vedením firma dosáhla nejen skvělých finančních výsledků, ale dnes je se svými 700 zaměstnanci významným hráčem v poskytování facility služeb v celé České republice. Mezi klienty společnosti naleznete například firmu Penta a správu nové Masaryčky, všechny pobočky Air Bank, obchodní centrum Bořislavka, ale i náročný provoz tepelných elektráren nebo strojírenských podniků.

Díky vizionářskému přístupu však sklízí úspěchy i její další činnost, kterou je provozování střední a vyšší odborné školy v Prostějově a střední umělecké a ekonomické školy v Praze ArtEcon, zaměřené zejména na grafický design a ekonomiku. A  nově se bude rozrůstat i o gymnázium, a to již od letošního září.

Začnu zeširoka. Co mají naprosto odlišné aktivity jako je business a škola společného?

Michaela Peštová: Moji potřebu prosazovat zejména dvě hodnoty, kterými jsou tolerance a respekt. A to ze všech stran.

Jak se to promítá do školství, respektive v provozování školy?

Michaela Peštová: Obecně věřím tomu, že respekt není daný pozicí, ale je závislý na vzájemném přístupu, bez ohledu na rozdílné postavení. A je jedno, jestli mluvíme o respektu mezi katedrou a lavicemi, mezi školou a domovem nebo mezi kolegy ve firmě. V našich školách chceme být partnerem studentům i rodičům. A v našich facility společnostech chceme být partnery našich klientů. V zásadě v tom necítím rozdíl.

Navíc – v našich školách pracujeme se studenty, kteří chtějí rozvíjet svůj talent. A tím nemyslím jen ten umělecký. Právě najít a rozvíjet talent mladého člověka vyžaduje naprosto individuální přístup, odlišné vedení a právě tu zmíněnou velkou dávku tolerance a také velký respekt. V každém ročníku našich škol vidíme velmi silné individuality, schopné a talentované mladé lidi, kteří už v tomto věku pracují na svém budoucím portfoliu, byznysu nebo na sportovním úspěchu. Právě tolerance našich pedagogů k jejich sportovnímu nasazení či respekt k unikátnosti, který je zejména pro umělce tak zásadní, je u nás hodně potřebný.

A není to třeba v případě sportovců tak trochu spíše alibismus, aby měli více času na sport a učení bylo až na druhém místě?

Michaela Peštová: Máte pravdu, v našem oboru Sportovní management, v němž máme mnoho mezinárodně úspěšných sportovců, není jednoduché nastavit pravidla tak, aby studenti zvládli vysoké nároky sportovních aktivit i školy. Tito studenti jsou však všeobecně zaměřeni na cíl, ať už jde o sport či školu. A to se promítá i do studia. Nestává se nám, že bychom se s nikým nedohodli, jak bude studijní plán probíhat. Respektují naše podmínky, co kdy mají splnit, nestává se nám, že by toho někdo zneužil. Naši studenti si váží naší tolerance a oplácejí nám ji. Na jedné straně máme studenty, kteří ze sportu vědí, že nic nezískají snadno a bez námahy, a na druhé management se sportovní minulostí i přítomností, který ví, jak vše skloubit. Jsem moc pyšná na vedení všech našich škol. Odvádí skvělou práci.

Jaké konkrétní programy nabízíte?

Michaela Peštová: Zaměřujeme se na ekonomiku a management a na grafický design. Z portfolia našich studijních i učebních oborů bych vyzdvihla především již zmíněný Sportovní management, Herní grafiku nebo Grafiku v médiích. Do daných oborů zařazujeme předměty, které absolventům pomohou připravit se na kariéru po ukončení aktivní sportovní činnosti nebo které pomohou nastartovat jejich podnikání.  Jsme odborná škola, naším cílem tedy je komplexní příprava do praxe. Chceme, aby se studenti stali nejen úspěšnými sportovci, ale i úspěšnými profesionály v jakékoli oblasti, kterou si zvolí. To samé platí i pro uměleckou část školy. Umělci jsou často bohémové, žijí ve svém uměleckém světě. Realitou ale pro ně bude přesvědčit klienta o svém řešení, představit svou práci s vyváženou mírou pokory a sebevědomí, prosadit svůj návrh v konkurenci ostatních, aniž by ustoupili ze své invence. A v tomto je formát odborné střední školy vynikající, ve svém systému klauzur a projektů. Já nejsem pedagog, navíc mou střední školou bylo gymnázium. Možná právě proto na mě první účast na klauzurách udělala veliký dojem. Prosadit svůj návrh, zdůvodnit, jak a proč vznikl v této podobě, stoupnout si ve druhém nebo třetím ročníku před komisi a obhájit – to vyžaduje trénink, sebevědomí a zralost.

A proč nyní další gymnázium?

Michaela Peštová: Vidíme, že mnoho našich absolventů odchází i na vysoké školy, a to jak u nás, tak v zahraničí. Proto jsme se rozhodli rozšířit naše aktivity i o gymnázium. Odbornou školu bereme primárně jako přípravu na praxi. Gymnázium jako přípravu na další vzdělávání. A navíc – nechceme být jen nějaké obyčejné gymnázium, takových najdete v Praze desítky. My chceme zúročit své zkušenosti a znalosti z našich klíčových oborů a studentům gymnázia je nabídnout jako volitelné předměty. Chcete jako student gymnázia nahlédnout pod pokličku herní grafiky, fotografie nebo sportovního managementu? Není problém, od toho tady jsme.

Říká se, že firmy mají velice dobré zkušenosti se zaměstnáváním bývalých sportovců. Vnímáte to také tak?

Michaela Peštová: Bývalí sportovci mají řadu vlastností, které jsou v obchodním prostředí velmi ceněné, takže mě to vůbec nepřekvapuje. Mají tah na branku, jsou zaměřeni na cíl, houževnatí a vytrvalí. Tyto vlastnosti si vybudovali během své sportovní kariéry a mohou pak být skvělými hráči třeba v obchodních týmech. Dokážou se rychle adaptovat, pracovat pod tlakem a přinášet výsledky. Navíc jsou zvyklí na disciplínu a týmovou spolupráci, což jsou klíčové aspekty úspěchu v byznysu.

Nové gymnázium ArtEcon na Praze 4 je založeno na pevných základech více než třicetiletých zkušeností středních škol ArtEcon v Praze a v Prostějově.

A teď k firmě IF FACILITY a.s. Tato společnost je předním poskytovatelem komplexních facility management služeb v České republice, známá svým důrazem na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob. Jak moc je to náročné zařadit tyto znevýhodněné zaměstnance do pracovního procesu?

Michaela Peštová: Zvolili jsme si náročnější cestu. Ano, mohli jsme si zvolit jednodušší variantu a kvóty znevýhodněných zaměstnanců zaplatit. Ale to bychom popírali naše firemní hodnoty a filozofii, kterou se snažím celý život prosazovat. A tou je opět tolerance a respekt.

Co to znamená v reálu?

Michaela Peštová: Znamená to, že v současné době zaměstnáváme téměř 600 zdravotně znevýhodněných, což je značný podíl na celkovém počtu zaměstnanců, konkrétně 86 %.

Zlí jazykové by řekli, že přece dostáváte na tyto lidi dotace, ne?

Michaela Peštová: Ano, s tímto názorem se setkáváme docela často. Je to dáno tím, že v tomto segmentu služeb je zaměstnávání zdravotně znevýhodněných v podstatě standardem, tedy pokud se společnosti nezaměřují na zahraniční pracovníky. Pro nás je to ale jiné. My to s pomocí myslíme vážně a děláme pro to maximum. Zaměstnanci k nám často přichází s negativními zkušenostmi z předchozích zaměstnání, se základním vzděláním, nízkou finanční gramotností a řadou exekucí. Často to ale zároveň jsou pracovití, čestní a hrdí lidé, kteří jen neměli v životě příliš štěstí. Naši manažeři jsou tady i od toho, aby jim pomohli. A to jak v práci, tak mimo ni. Místo, které vytváříte pro vždy – a to zdůrazňuji – vždy velice individuálního člověka s naprosto individuálními potřebami, je velice ekonomicky i lidsky náročné. Bereme jako svou povinnost vytvořit speciální podmínky tak, abychom vyhovovali všem zdravotním omezením.  Je třeba také počítat s vyšší nemocností a tedy i absencí. Opět zde musí být neskutečné lidské nasazení ze strany manažerů a kolegů, jak vše přizpůsobit, aby synergie se všemi byla co nejefektivnější.

Invalidní pracovníky ale zaměstnáváme i na jiných pozicích než je úklid nebo ostraha. Kolegy s nějakým typem zdravotního omezení máme třeba ve skladu, v administrativě, ale i ve vedení společnosti. Pro nás zdravé přece není problém se přizpůsobit. Můžeme vymyslet technické, provozní nebo prostě nějaké lidské opatření, které po čase ani nevnímáte. Je to samozřejmost.

Kdy vás naposled překvapili zaměstnanci s jejich přístupem právě k těmto znevýhodněným kolegům?

Michaela Peštová: Těch příkladů je mnoho a za jejich respekt a toleranci jsem jim nesmírně vděčná. Přístup ostatních je často velmi dojemný, situace hodně citlivé a nerada bych zmiňovala konkrétní případy. Vůle kolegů pracovat i při zdravotních obtížích je obdivuhodná, nejsem si jistá, že bych takový výkon v některých situacích zvládla. Kolegové bojují často s vážnými diagnózami a s negativní prognózou. Pokud je to možné, ráda jim vyjdu vstříc možností práce z domova včetně technického zajištění. V dnešní technicky vyspělé době v tom nevidím problém. Vážím si jich za jejich vůli a sílu.

Jak se na tyto lidi dívají vaši klienti?

Michaela Peštová: Tohle se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu. Dříve se stávalo, že klienti otevřeně říkali: „My tady nechceme žádné invalidy.“ A to dokonce i ve zdravotních firmách nebo ve státní správě. Snažíme se vysvětlovat, uvádět konkrétní příklady, často vyvracíme nějaké předsudky, dané neznalostí tohoto pracovního prostředí. Zaměstnávat zdravotně znevýhodněné lidi se totiž nemusíme bát, jen se to musíme naučit. Rádi bychom i více spolupracovali s organizacemi, zaštiťujícími invalidy, abychom byli více informováni o trendech a potřebách v této oblasti. Naši současní klienti, a celkově společnosti, s kterými spolupracujeme, nás podporují. Mnoho firem pochopilo, že je to správná cesta k celkové udržitelnosti. Výběrem firmy jako je ta naše, která aktivně podporuje zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob, vědomě přispívají k pozitivním společenským změnám a posilují své vlastní strategie a image. Podpora našich lidí je součástí jejich sociální odpovědnosti a také investicí do kvalitních a spolehlivých služeb. Dnes se spíše stává, že klienti už naše zaměstnance vnímají jako součást svých týmů. Je to jejich Maruška, která jim nejlépe zalije kytky, Olda, kterému zamávají v podzemní garáži, Květa, která když dostala při hodnocení „jen“ devět bodů z deseti, uronila i slzičku. Jsou na naše – jejich – zaměstnance zvyklí a mají je rádi. A i o tom ta práce je – respekt a tolerance. Bez výjimky.

Mezi klienty IF FACILITY a.s. patří i firma Penta a správa nové Masaryčky na Praze 1.

V Prostějově lze studovat nejenom na střední, ale také následně i na vyšší odborné škole ArtEcon

Patří mezi nás...

DD, člen vrcholného managementu, OZP – stupeň 1, ve společnosti pracuje od roku 2013, ve vedení od roku 2015

Do společnosti jsem nastupovala z jiné firmy, která rovněž zaměstnávala zdravotně znevýhodněné, měla jsem tedy již určitou zkušenost a možnost srovnání.

Mohu říct, že právě zde v IF Facility jsem svědkem jedinečného přístupu k handicapovaným zaměstnancům. V úseku, který řídím, má většina mých kolegů nějaké zdravotní omezení. Co je však výjimečné, je schopnost přizpůsobit pracovní úkoly individuálním možnostem a schopnostem každého člena týmu. To nejen podporuje produktivitu, ale také vytváří dobré pracovní vztahy. Společnost si nás cení pro to, kým jsme, a za to, co dovedeme. Vím, že v našem kolektivu má každý člověk svou přidanou hodnotu a jde jen o to, tuto hodnotu najít a správně využít.

BS, samostatná účetní, OZP – stupeň 1, ve společnosti pracuje od roku 2021

I přesto, že jsem neslyšící a mám voperován kochleární implantát, jsem vystudovala vysokou školu a získala titul Mgr.  Po nabídce ze společnosti IF Facility jsem začala pracovat ve zcela jiném oboru, než jaký jsem vystudovala. Podpora firmy a přizpůsobení pracovních podmínek mému handicapu napomáhá tomu, že dnes zcela samostatně zpracovávám kompletní účetní agendu jedné ze společností, která patří do stejné skupiny, jako moje mateřská firma. V rámci této práce jsem schopná i jako 100% neslyšící např. plnohodnotně telefonovat.

, pracovnice úklidu, OZP – stupeň 3, ve společnosti pracuje od 2020

I s vyšším stupněm svého zdravotního postižení mohu pracovat na zkrácený úvazek.  Líbí se mi přístup vedení firmy a jejich manažerů k handicapovaným pracovníkům. V úklidové skupině se cítím spokojená a jsem ráda, že mohu být součástí tohoto týmu.

VB, manažerka úklidu, OZP – stupeň 1, ve společnosti pracuje od roku 2020

Ve firmě mám na starosti koordinaci skupiny úklidových pracovníků. Jsou to zaměstnanci jak se zdravotním postižením, tak bez něho.  V případě zaměstnanců s postižením se starám také o to, aby se bez problémů začlenili do pracovního procesu a úspěšně zvládli vše, co potřebují ke splnění svých pracovních povinností. Protože jsem tímto procesem sama prošla, velmi oceňuji systém práce s handicapovanými osobami, který společnost IF Facility pro své zaměstnance zavedla. V tomto kolektivu se cítím zcela plnohodnotně a jsem ráda, že mohu pomáhat tomu, aby se tak cítili i další postižení spolupracovníci.

SK, administrativní pracovnice, OZP – stupeň 1, ve společnosti pracuje od roku 2016

Vyřizuji administrativu, spojenou s běžným denním provozem kanceláře IF Facility v Praze. Někteří z mých kolegů mají, stejně jako já, nějakou formu tělesného postižení.  V nedávné době se k mému postižení přidaly i další zdravotní komplikace dlouhodobého rázu. Díky přístupu společnosti IF Facility jsem se ke své práci mohla po delší přestávce opět vrátit. Pracovní podmínky mám nyní upravené tak, aby co nejlépe odpovídaly potřebám, které se svými zdravotními handicapy mám.