Flexi novela zákoníku práce: větší flexibilita pro zaměstnavatele i ochrana práv zaměstnanců
Pracovněprávní předpisy procházejí významnými změnami, které přináší větší flexibilitu pro zaměstnavatele a současně zachovávají důležité ochranné mechanismy pro zaměstnance. Novela zákoníku práce reaguje na potřeby moderního trhu práce a zahrnuje například změny ve výpovědní době, zkušební době, dále úpravu usnadňující návrat rodičů po rodičovské dovolené nebo lepší podmínky pro sladění pracovního a rodinného života. Součástí novely je také revize systému podpory v nezaměstnanosti.
Jaké konkrétní změny novela přináší a co to znamená pro zaměstnavatele se dozvíte v našem příspěvku.
Rychlejší rozvázání pracovního poměru a delší zkušební doba
Novela upravuje podmínky podání výpovědi tak, aby byla pružnější pro obě strany pracovního poměru. Nově začne výpovědní doba běžet již dnem doručení výpovědi, a nikoliv až od následujícího měsíce, což umožní zaměstnancům rychlejší přechod k novému zaměstnavateli a zaměstnavatelům efektivnější obsazení uvolněných pozic.
Zároveň se zkracuje výpovědní doba na jeden měsíc v případech, kdy je výpověď dána kvůli porušení pracovní kázně nebo pokud zaměstnanec nesplňuje požadované předpoklady pro výkon práce.
Maximální zkušební doba se prodlužuje ze 3 na 4 měsíce u běžných zaměstnanců a z 6 na 8 měsíců u vedoucích zaměstnanců, s možností jejího dalšího prodloužení na základě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Podpora rodičů na pracovním trhu
Jednou z hlavních změn je také podpora zaměstnanců na rodičovské dovolené, kteří nově budou moci vykonávat svou práci prostřednictvím dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Novela současně garantuje právo na návrat na původní pracovní pozici a pracoviště jako před odchodem na rodičovskou dovolenou pro rodiče, kteří se vrátí do zaměstnání před dosažením dvou let věku dítěte.
Další úpravy reflektující aktuální potřeby trhu práce
V případě mimořádných situací, jako jsou havárie, které vyžadují okamžitý zásah ve veřejném zájmu, bude nově možné zkrátit minimální denní odpočinek zaměstnanců na šest hodin, přičemž následující den musí být odpočinek adekvátně nahrazen.
Rozšíří se také pracovní podmínky pro nezletilé. Nově mohou lehkou práci během letních prázdnin vykonávat již od 14 let, a to i bez ukončení povinné školní docházky. Podmínkou bude však písemný souhlas rodičů.
Další novinkou je zavedení zvláštní náhrady pro zaměstnance, jejichž pracovní poměr je ukončen z důvodu dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti v důsledku pracovního úrazu, nemoci z povolání či ohrožení touto nemocí. Tato náhrada, hrazená ze zákonného pojištění zaměstnavatele, bude odpovídat dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.
Na závěr lze dodat, že do novely se nakonec nedostala možnost výpovědi bez udání důvodu. Návrh novely zákoníku práce, která byla na začátku března schválena Poslaneckou sněmovnou se nyní přesouvá k posouzení do Senátu.

Mgr. Ing. Jan Mlčák
partner NSG Morison advokátní kancelář s.r.o.
jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel. + 420 224 800 930
tel. + 734 510 243