Smluvní úprava odstoupení od smlouvy

 

Odstoupení od smlouvy je jeden ze způsobů, kterým může zaniknout závazek mezi smluvními stranami. Závazek se pak zrušuje od počátku. V případě, že dlužník již částečně plnil, může věřitel od smlouvy odstoupit jen ohledně nesplněného zbytku plnění.

Občanský zákoník stanovuje podmínky, při jejichž splnění je odstoupení od smlouvy přípustné. Nejvyšší soud ve své rozhodovací praxi ovšem opakovaně zdůrazňuje, že právní normy soukromého práva jsou zásadně dispozitivní, a je možné se od nich odchýlit. Zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob.

Nejvyšší soud se ve svém rozsudku ze dne 29. března 2022, sp. zn. 23 Cdo 2637/2020, zabýval tím, zda smluvní strana může od smlouvy odstoupit podle ustanovení občanského zákoníku, pokud sjednaná smlouva obsahuje vlastní komplexní úpravu odstoupení a vypořádání stran po odstoupení od smlouvy, která je odlišná od obecné právní úpravy, či zda se musí řídit smluvním ujednáním.

Nejvyšší soud shledal, že z občanského zákoníku neplyne zákaz smluvních odchylek v rámci právní úpravy odstoupení od smlouvy a jeho následků. Strany si tak mohou smluvně ujednat nejen podmínky, jejichž naplnění je pro odstoupení vyžadováno, ale také to, s jakými účinky na jejich dosavadní práva a povinnosti odstoupení od smlouvy dopadne (tj. jaká práva a povinnosti zaniknou a jaká i nadále přetrvají) a jakým způsobem závazek po odstoupení od smlouvy vzájemně vypořádají (příp. též jaká práva a povinnosti jim odstoupením od smlouvy nově vzniknou).

S ohledem na výše uvedené je tak zřejmé, že individuální úprava odstoupení od smlouvy je možná (v mezích obecných korektivů), a smluvní strany musí jednat v souladu s ní, ne dle obecné úpravy obsažené v občanském zákoníku. Stejně tak soudy musí následně přihlédnout ke smluvním ujednáním a zohlednit nejen podmínky pro odstoupení, ale rovněž sjednané následky takového odstoupení na vzájemná práva a povinnosti.

Strany si mohou například vymezit, co konkrétně představuje podstatné porušení smlouvy, jehož následkem je možnost okamžitě od smlouvy odstoupit, či do kolika dnů může strana od smlouvy odstoupit. Kromě podmínek pro odstoupení je možné ujednat i následky takového odstoupení, například jakým způsobem mají jednotlivé strany postupovat vůči plnění, které již bylo poskytnuto.

Mgr. Ing. JAN MLČÁK

partner
NSG Morison advokátní kancelář s.r.o.

jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel:     + 420 224 800 930
mob: + 420 734 510 243

 

 

Nové podmínky pro televizní a rozhlasové poplatky

Domácnosti nově hradí televizní poplatek ve výši 150 Kč a rozhlasový poplatek ve výši 55 Kč měsíčně. Výše poplatků je jednotná bez ohledu na počet přijímačů v domácnosti.

Čas na platbu daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala rozesílat poplatníkům informace o výši daně z nemovitých věcí pro rok 2025. Přes milion lidí, kteří mají datovou schránku, obdrží tyto údaje právě jejím prostřednictvím.

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů : co se mění v roce 2024 a 2025?  O připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí jsme již avizovali v únorovém newsletteru. Od roku 2024...

Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025

Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025   Od 1. června 2025 vstupuje v účinnost zásadní novela zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává...

ESG pod tlakem OMNIBUSU – Co čeká i menší firmy, i když nemají zákonnou povinnost?

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Novela DPH: Klíčové změny v registraci a aktuální daňové novinky

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Zneužití práva v holdingových strukturách: Klíčové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Problematika zneužití práva v daňových a podnikatelských strukturách se v posledních letech dostává do popředí soudního rozhodování.

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí    Dne 26. února 2025 Senát odsouhlasil dlouho avizovanou novelu zákona o daních z příjmů, která řeší daňovou úpravu příjmů z odměn souvisejících se zaměstnaneckými...

Pozvánka na seminář

Pozvánka na seminář Novinky v oblasti zdanění prodeje obchodních podílů    Pokud i Vy jste majitelem firmy, fyzická osoba, která plánuje nebo zvažuje prodej obchodních podílů nad 40 milionů Kč, je tento seminář právě pro Vás.Buďte připraveni na změny, které...

Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob

Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob      Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 lze podat ve třech různých termínech. Dodržení lhůty je klíčové nejen pro včasné vypořádání daně, ale i pro včasné vrácení...