FIRMY ZÍSKAJÍ SLEVU 5 % NA SOCIÁLNÍM POJIŠTĚNÍ PRO ZAMĚSTNANCE NA ZKRÁCENÉM PRACOVNÍM POMĚRU

Od 1. února 2023 umožní novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti zaměstnavatelům uplatnit slevu na pojistném u vybraných zaměstnanců ve zkráceném pracovním nebo služebním poměru. Novela má za cíl motivovat zaměstnavatele k zaměstnávání osob, které jsou na pracovním trhu znevýhodněné z důvodu věku nebo jiných životních situací, pro které nemohou pracovat na plný úvazek.

Zaměstnavatelé takto znevýhodněných osob si budou moci uplatnit slevu ve výši 5 % z jimi hrazené části pojistného, jenž v současnosti činí 24,8 % z vyměřovacího základu.

Slevu 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců ve zkráceném služebním nebo pracovním poměru půjde uplatnit zejména u zaměstnanců, kteří:

  • jsou starší 55 let;
  • pečují o děti mladší 10 let nebo o osobu blízkou mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby;
  • se připravují na budoucí povolání studiem;
  • jsou mladší 21 let;
  • jsou osobami se zdravotním postižením nebo
  • jsou na rekvalifikaci.

Sleva pro zaměstnavatele půjde uplatnit zejména za následujících podmínek:

  • pracovní doba těchto zaměstnanců činí nejméně 8 a nejvíce 30 hodin týdně (neplatí pro zaměstnance mladší 21 let);
  • vyměřovací základ zaměstnanců ze všech zaměstnání u téhož zaměstnavatele nepřesáhne 1,5násobek průměrné mzdy;
  • vyměřovací základ zaměstnanců ze všech zaměstnání u téhož zaměstnavatele připadající na 1 hodinu z úhrnu odpracovaných hodin v kalendářním měsíci nepřesáhne 1,15 % průměrné mzdy.

V případě více zaměstnání u jednoho zaměstnavatele bude možné slevu na pojistném na konkrétního zaměstnance uplatnit pouze z jednoho zaměstnání. Pokud zaměstnanec v příslušném kalendářním měsíci vykonával zaměstnání u více zaměstnavatelů, může tuto slevu uplatnit pouze jeden z nich, a to ten, který záměr slevu za daného zaměstnance uplatňovat oznámil České správě sociálního zabezpečení jako první.

Pro uplatnění slevy je nevyhnutelné, aby zaměstnavatel záměr uplatnit slevu oznámil ČSSZ nejdříve 1 měsíc předem, nejpozději však ve lhůtě pro podání přehledu za daný kalendářní měsíc, za který slevu uplatní. Slevu zaměstnavatel uplatní na předepsaném tiskopise a odečte z částky celkového pojistného za daný měsíc. Slevu nebude možné uplatnit zpětně.

Zaměstnavatel bude povinen vést předepsanou evidenci o zaměstnancích, za které slevu na pojistném uplatňuje.

Zaměstnavatel musí rovněž písemně informovat zaměstnance o uplatňování slevy na něj, a to ještě před prvním uplatněním této slevy. Takový zaměstnanec bude potom mít informační povinnost vůči svému zaměstnavateli v rozsahu informací nezbytných pro uplatnění měsíční slevy na pojistném. Pokud zaměstnanec informační povinnost nesplní a zaměstnavateli bude za neoprávněné uplatnění slevy doměřeno penále, bude mít zaměstnanec povinnost takové penále zaměstnavateli uhradit.

Ing. Karin Čupková-Kolanová

tax manager
NSG Morison Advisory s.r.o.

karin.cupkova-kolanova@nsgmorison.cz
tel:       +420 224 800 930
mob:   +420 703 404 346

 

 

Nové podmínky pro televizní a rozhlasové poplatky

Domácnosti nově hradí televizní poplatek ve výši 150 Kč a rozhlasový poplatek ve výši 55 Kč měsíčně. Výše poplatků je jednotná bez ohledu na počet přijímačů v domácnosti.

Čas na platbu daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala rozesílat poplatníkům informace o výši daně z nemovitých věcí pro rok 2025. Přes milion lidí, kteří mají datovou schránku, obdrží tyto údaje právě jejím prostřednictvím.

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů : co se mění v roce 2024 a 2025?  O připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí jsme již avizovali v únorovém newsletteru. Od roku 2024...

Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025

Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025   Od 1. června 2025 vstupuje v účinnost zásadní novela zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává...

ESG pod tlakem OMNIBUSU – Co čeká i menší firmy, i když nemají zákonnou povinnost?

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Novela DPH: Klíčové změny v registraci a aktuální daňové novinky

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Zneužití práva v holdingových strukturách: Klíčové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Problematika zneužití práva v daňových a podnikatelských strukturách se v posledních letech dostává do popředí soudního rozhodování.

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí    Dne 26. února 2025 Senát odsouhlasil dlouho avizovanou novelu zákona o daních z příjmů, která řeší daňovou úpravu příjmů z odměn souvisejících se zaměstnaneckými...

Pozvánka na seminář

Pozvánka na seminář Novinky v oblasti zdanění prodeje obchodních podílů    Pokud i Vy jste majitelem firmy, fyzická osoba, která plánuje nebo zvažuje prodej obchodních podílů nad 40 milionů Kč, je tento seminář právě pro Vás.Buďte připraveni na změny, které...

Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob

Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob      Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 lze podat ve třech různých termínech. Dodržení lhůty je klíčové nejen pro včasné vypořádání daně, ale i pro včasné vrácení...