PRÁVO

 

Některé praktické aspekty mzdy určené mzdovým výměrem

Dne 23. 3. 2022 jsme pro klienty uspořádali v prostorách naší kanceláře právní snídani, jejímž tématem byly praktické pracovněprávní otázky z pohledu zaměstnavatele. Při právní snídani jsme se mimo jiné zaměřili na některé právní aspekty mzdy určené mzdovým výměrem, které jsme se s ohledem na jejich praktické využití rozhodli přiblížit i tímto způsobem.

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, upravuje v § 113 a následujících mzdu sjednanou v pracovní smlouvě, dále mzdu stanovenou vnitřním předpisem (jednostranným opatřením zaměstnavatele) a rovněž mzdu určenou pomocí mzdového výměru. Zároveň platí, že mzda musí být sjednána, stanovena nebo určena před začátkem výkonu práce, ale jen u tzv. mzdy sjednané platí, že její výše může být měněna pouze dohodou zaměstnavatele se zaměstnancem ve formě nové pracovní smlouvy nebo dodatku k původní pracovní smlouvě.

Při právní snídani jsme uvedli výhody určení mzdy zaměstnanci v pracovní smlouvě s odkazem na mzdový výměr. Toto řešení je v praxi časté zejména s ohledem na možnost jednostranné změny mzdového výměru zaměstnavatelem, a to potenciálně až na hranici minimální mzdy. Je v tomto ohledu důležité, aby s novým mzdovým výměrem byl zaměstnanec řádně seznámen, a to nejpozději v den, kdy má změna mzdy nabýt účinnosti. Mzdový výměr tak musí být doručen zaměstnanci do vlastních rukou v souladu § 334 zákoníku práce. Zároveň je vhodné vyvarovat se ustanovení v pracovní smlouvě, že „mzdový výměr je nedílnou součástí pracovní smlouvy“. Takové ujednání by znamenalo, že ke změně mzdového výměru by bylo třeba souhlasu zaměstnance.

Podle § 114 odst. 3 zákoníku práce nemá zaměstnanec nárok na náhradní volno ani příplatek za odpracovanou práci přesčas, pokud si zaměstnavatel se zaměstnancem sjednají mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu tak lze sjednat i s přihlédnutím k práci přesčas jen v případě mzdy sjednané, která bude uvedena přímo v pracovní smlouvě, a kterou tedy nelze měnit jednostranně zaměstnavatelem. V případě, že smlouva odkazuje na mzdový výměr, jde o tzv. mzdu určenou. V takové smlouvě by tedy ujednání o tom, že je mzda sjednána již s přihlédnutím k práci přesčas, bylo neplatné, a zaměstnanci by za práci přesčas náležela mzda se zákonným příplatkem nebo náhradní pracovní volno.

V případě jakýchkoliv dotazů v oblasti pracovně-právních záležitostí se na nás neváhejte obrátit.

JAN MLČÁK

partner advokátní kanceláře
jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel:     + 420 224 800 930
mob: + 420 734 510 243

Rozkaz k vyklizení jako efektivní nástroj pro pronajímatele

Co dělat jako pronajímatel v případě, že nájemce odmítá opustit Váš byt či dům? Jediná možnost, která pronajímateli současně zbývá je obrátit se na soud a žádat vyklizení.

Nové podmínky pro televizní a rozhlasové poplatky

Domácnosti nově hradí televizní poplatek ve výši 150 Kč a rozhlasový poplatek ve výši 55 Kč měsíčně. Výše poplatků je jednotná bez ohledu na počet přijímačů v domácnosti.

Čas na platbu daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala rozesílat poplatníkům informace o výši daně z nemovitých věcí pro rok 2025. Přes milion lidí, kteří mají datovou schránku, obdrží tyto údaje právě jejím prostřednictvím.

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů : co se mění v roce 2024 a 2025?  O připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí jsme již avizovali v únorovém newsletteru. Od roku 2024...

Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025

Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025   Od 1. června 2025 vstupuje v účinnost zásadní novela zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává...

ESG pod tlakem OMNIBUSU – Co čeká i menší firmy, i když nemají zákonnou povinnost?

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Novela DPH: Klíčové změny v registraci a aktuální daňové novinky

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Zneužití práva v holdingových strukturách: Klíčové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Problematika zneužití práva v daňových a podnikatelských strukturách se v posledních letech dostává do popředí soudního rozhodování.

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí    Dne 26. února 2025 Senát odsouhlasil dlouho avizovanou novelu zákona o daních z příjmů, která řeší daňovou úpravu příjmů z odměn souvisejících se zaměstnaneckými...

Pozvánka na seminář

Pozvánka na seminář Novinky v oblasti zdanění prodeje obchodních podílů    Pokud i Vy jste majitelem firmy, fyzická osoba, která plánuje nebo zvažuje prodej obchodních podílů nad 40 milionů Kč, je tento seminář právě pro Vás.Buďte připraveni na změny, které...