Posílení role institucí oprávněných rozhodovat spotřebitelské spory
v následných soudních řízeních
Finanční arbitr, Energetický regulační úřad nebo třeba Český telekomunikační úřad jsou jedny z institucí, kterých se dotkla novela části páté občanského soudního řádu, která upravuje řízení ve věcech, o nichž bylo rozhodnuto jiným orgánem.
Od 1. července 2023 totiž orgány, které jsou oprávněné rozhodnout o věci, která vyplývá ze vztahů soukromého práva, mohou v případném následujícím občanském soudním řízení předkládat svá vyjádření, nahlížet do spisu a vystupovat při jednáních. Předtím se tyto orgány mohly pouze vyjádřit k žalobě.
Novela byla motivována snahou o ochranu spotřebitele. Její navrhovatelé upozorňovali na nevýhody, kterým spotřebitel čelil v případě, kdy podnikatel napadl rozhodnutí orgánu, který ve sporu vystupoval jako mimosoudní arbitr, před soudem. Levnější řízení před specializovanými institucemi má zajistit rovnovážné postavení obou stran, to však může být v případě přenesení sporu před soud ztraceno, neboť podnikatel obvykle disponuje většími finančními prostředky než běžný spotřebitel, což může být v nákladném soudním řízení výhodou. Tím se spotřebitel podle tvůrců novely ocital ve značně slabším postavení.
Zda dotčené orgány svá nová oprávnění využijí, bude záležet pouze na nich, neváže je k tomu žádná povinnost. Při projednávání novely v poslaneckých výborech se sice zástupci bankovní asociace a kanceláře pojistitelů obávali toho, že se instituce, které rozhodují spotřebitelské spory, prakticky stanou advokáty zastupující spotřebitele, ale tvůrci novely zdůrazňují, že jejich postavení zůstává neutrální a před soudem mají pouze obhajovat svá rozhodnutí.
Mgr. Ing. JAN MLČÁK
partner
NSG Morison advokátní kancelář s.r.o.
jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel: + 420 224 800 930
mob: + 420 734 510 243