WHISTLEBLOWING V ČR

INTERNÍ OZNAMOVACÍ SYSTÉM – WHISTLEBLOWING

Nová oznamovací povinnost pro zaměstnavatele

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů (whistleblowing) míří po schválení Senátem k prezidentovi. Návrh zajišťuje transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (tzv. whistleblowerů).

Jedná se o efektivní systém oznamování, který má za cíl chránit nejenom reputaci vaší společnosti, ale také může eliminovat finanční či právní dopady.

Jeho záměrem je umožnit vašim zaměstnancům, ale i dalším osobám, důvěrně oznámit případná protiprávní jednání, která poškozují nebo ohrožují veřejný zájem. Nejčastěji se jedná o úplatkářství či o podvody.

Tento zákon vymezuje tzv. povinné subjekty, které jsou povinny zavést vnitřní oznamovací systém. Těmito povinnými subjekty jsou například:

1) zaměstnavatelé s nejméně 50 zaměstnanci;

2) veřejnoprávní subjekty, jako jsou státní orgány, státem zřízené nebo ovládané právnické osoby nebo územně samosprávné celky (s výjimkou obcí do 10 000 obyvatel);

3) společnosti v určitých sektorech (např. bankovnictví, pojišťovnictví, investiční společnosti, investiční fondy apod.) bez ohledu na velikost.

Zákon ukládá těmto subjektům především:

  1. zavést vnitřní oznamovací systém;
  2. určit osobukterá bude za přijímání a prošetřování oznámení odpovědná
  3. umožnit oznamovatelům podávat oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému.

Oznamovatelem je fyzická osoba, která učinila oznámení obsahující informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které má znaky trestného činu, přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč, jednání, kterým dochází k porušení samotného zákona o ochraně oznamovatelů, a dalších jednání vymezených v § 2 odst. 1 zákona.

Zákon by měl vejít v platnost s největší pravděpodobností od 1. 9. 2023. Vybrané povinné subjekty však budou mít na zavedení souladu se zákonem delší čas.

 V případě zaměstnavatelů, kteří mají 50–250 zaměstnanců je tato povinnost uložena k 15. prosinci 2023. U společností s více jak 250 zaměstnanci bude tato povinnost uložena okamžitě. Na tuto povinnost navazuje zároveň povinnost informovat potenciální oznamovatele o možnosti oznámení učinit. Povinný subjekt musí podané oznámen v zákonem stanovené lhůtě vyřídit. Oznamovatelé však budou mít možnost učinit oznámení také prostřednictvím systému provozovaného Ministerstvem spravedlnosti.

 Proto tímto apelujeme na společnosti s více jak 250 zaměstnanci, aby začaly co nejdříve implementovat tento návrh zákona a především zavedly vnitřní oznamovací systém s pověřením příslušné odpovědné osoby. Zároveň v souladu s tímto doporučujeme připravit interní právní dokumentaci, která stanoví pravidla a proces posuzování předmětných oznámení v souladu s tímto zákonem, který pro ně začne platit již po letních prázdninách.

Jsme vám k dispozici s jakoukoliv přípravou.

 

Mgr. Ing. JAN MLČÁK
partner
NSG Morison advokátní kancelář s.r.o.

jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel:     + 420 224 800 930
mob: + 420 734 510 243

 

Nové podmínky pro televizní a rozhlasové poplatky

Domácnosti nově hradí televizní poplatek ve výši 150 Kč a rozhlasový poplatek ve výši 55 Kč měsíčně. Výše poplatků je jednotná bez ohledu na počet přijímačů v domácnosti.

Čas na platbu daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala rozesílat poplatníkům informace o výši daně z nemovitých věcí pro rok 2025. Přes milion lidí, kteří mají datovou schránku, obdrží tyto údaje právě jejím prostřednictvím.

Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů
Odklad okamžiku zdanění příjmu zaměstnance z titulu zaměstnaneckých akciových a opčních plánů : co se mění v roce 2024 a 2025?  O připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí jsme již avizovali v únorovém newsletteru. Od roku 2024...
Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025
Co se mění v zákoníku práce od 1. června 2025   Od 1. června 2025 vstupuje v účinnost zásadní novela zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává...
ESG pod tlakem OMNIBUSU – Co čeká i menší firmy, i když nemají zákonnou povinnost?

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Novela DPH: Klíčové změny v registraci a aktuální daňové novinky

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Zneužití práva v holdingových strukturách: Klíčové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Problematika zneužití práva v daňových a podnikatelských strukturách se v posledních letech dostává do popředí soudního rozhodování.

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí
Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí    Dne 26. února 2025 Senát odsouhlasil dlouho avizovanou novelu zákona o daních z příjmů, která řeší daňovou úpravu příjmů z odměn souvisejících se zaměstnaneckými...
Pozvánka na seminář
Pozvánka na seminář Novinky v oblasti zdanění prodeje obchodních podílů    Pokud i Vy jste majitelem firmy, fyzická osoba, která plánuje nebo zvažuje prodej obchodních podílů nad 40 milionů Kč, je tento seminář právě pro Vás.Buďte připraveni na změny, které...
Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob
Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob      Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 lze podat ve třech různých termínech. Dodržení lhůty je klíčové nejen pro včasné vypořádání daně, ale i pro včasné vrácení...