PRÁVO
Změna v přístupu k moderaci smluvní pokuty soudy
Nejvyšší soud se ve svém rozsudku sp. zn.: 31 Cdo 2273/2022 ze dne 11.1.2023 zásadně odklonil od dosavadní rozhodovací praxe ohledně moderace smluvní pokuty soudy.
Dosavadní praxe věřitelům poskytovala poměrně jasné vodítko, jakým způsobem stanovit výši smluvní pokuty, aby následně nebyla soudem vyhodnocena jako nepřiměřená. Ustálená judikatura došla k vcelku jasnému průsečíku s horní hranicí 0,5 % dlužné částky denně. Pokud sjednaná smluvní pokuta byla sjednaná do této výše, nedocházelo k její moderaci soudy.
Podle výše uvedeného rozhodnutí Nejvyššího soudu však již nebude možné, aby se soudy řídily primárně touto praxí zavedenou hranicí výše smluvní pokuty. Soudy nemají zkoumat nepřiměřenost ujednání o smluvní pokutě, nýbrž nepřiměřenost konkrétního nároku na smluvní pokutu. Nově bude muset být kladen podstatně větší důraz na zjištění všech okolností, které byly známé jak v době sjednávání smluvní pokuty, ale též na okolnosti, které zde byly při porušení smluvní povinnosti, jakož i k okolnostem, které nastaly po jejím porušení, mají-li v porušení smluvní povinnosti nepochybně původ a byly-li v době porušení povinnosti předvídatelné. Rozhodné bude, v jaké míře se porušení smluvní povinnosti fakticky dotklo zájmů věřitele.
Nově tak nebude natolik kladen důraz na samotnou výši sjednané smluvní pokuty, ale na reálný zásah do práv věřitele, který byl porušením smluvních povinností způsoben. Jaký vliv bude mít nový přístup na postavení věřitele ukáže další rozhodovací praxe soudů.
Mgr. Ing. JAN MLČÁK
partner
NSG Morison advokátní kancelář s.r.o.
jan.mlcak@nsgmorison.cz
tel: + 420 224 800 930
mob: + 420 734 510 243