PŘIZNÁNÍ DANĚ Z NEMOVITOSTI, ZAMĚSTNANECKÉ A DALŠÍ ZMĚNY OD 1.1.2025

 

 

Přiznání daně z nemovitostí

Nevíte, zda se povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti týká právě vás? Odpovězte si na tyto otázky:

Koupili nebo prodali jste v minulém roce nemovitost?
Prováděli jste změny na svém domě, například přístavbu, demolici nebo jinou úpravu?
Získali jste nemovitost dědictvím nebo darem? Nebo jste sami nemovitost darovali?
Pokud jste na některou z otázek odpověděli ANO, pravděpodobně máte povinnost přiznání podat.

Nechcete riskovat komplikace s finančním úřadem? Rádi vám s tím pomůžeme! Neváhejte nás kontaktovat a zajistěte si vše včas. Připomínáme, že termín podání přiznání je do 31. 1. 2024.

Dohoda o provedené práci 

Z původního návrhu zákona, jenž počítal se zavedením tzv. režimu oznámené dohody, nakonec sešlo. Nadále však zaměstnavatelé musejí u České správy sociálního zabezpečení evidovat veškeré dohody o provedení práce (DPP).

S účinností od 1. ledna 2025 se zaměstnancům pracujícím na základě DPP nestrhává sociální ani zdravotní odvody, pokud za daný kalendářní měsíc u konkrétního zaměstnavatele nepřekročí souhrnně hranici 25 % průměrné mzdy, tedy 11 500 Kč pro rok 2025.

Tato stejná hranice se použije také v případě srážkové daně z příjmů z DPP, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Jestliže si zaměstnanec na DPP za měsíc nevydělá více než uvedený limit, nevznikne mu povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění a výdělek lze řešit formou srážkové daně.

 

Akciové opční plány

Od 1. ledna 2025 bude systém pro zaměstnanecké akcie, tedy možnost odkladu zdanění, fungovat na dobrovolné bázi. Zaměstnavatel se může rozhodnout, zda se podřídí nové právní úpravě, která platí od 1. ledna 2024. Tato úprava umožňuje, aby zaměstnavatel neúčtoval zaměstnanci nepeněžní příjem v měsíci, kdy zaměstnanec akcii nebo podíl získal. Místo toho lze zdanění odložit na pozdější dobu, například na chvíli, kdy zaměstnanec ukončí pracovní poměr, nebo na jiné situace uvedené v § 6 odst. 14 zákona o daních z příjmů.

Podmínkou pro využití tohoto odloženého zdanění nepeněžního příjmu ze závislé činnosti je povinnost zaměstnavatele oznámit finančnímu úřadu svůj záměr uplatnit odložený okamžik zdanění. Toto oznámení musí být podáno do 20. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanec akcii nebo podíl získal.

 

Rozšíření nároku na ošetřovné

Novela zákona o nemocenském pojištění umožňuje zaměstnancům, kteří pracují na základě dohod o pracovní činnosti, dohod o provedení práce nebo při zaměstnání malého rozsahu, čerpat ošetřovné.
Klíčovou podmínkou je, aby si dotyčný dobrovolně platil nemocenské pojištění. Ošetřovné mu bude náležet, pokud nemocenské pojištění hradil alespoň tři předchozí kalendářní měsíce bezprostředně před měsícem, kdy vznikla potřeba ošetřování.

 

Změna v odvodech pro pracující starobní důchodce

Starobní důchodci mohou uplatnit osvobození od 6,5% odvodu na důchodové pojištění a z příjmů jim bude strháváno pouze 0,6% nemocenského pojištění. K uznání této slevy musí důchodce předložit zaměstnavateli rozhodnutí ČSSZ o přiznání starobního důchodu a potvrzení o tom, že starobní důchod pobírá v plné výši.

Samostatný limit pro zdravotní parametry

Nově nastavený limit nenahrazuje stávající pravidlo podle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů, ale bude sledován samostatně vedle stávajícího limitu na volnočasové benefity. V praxi to tedy znamená, že každému zaměstnanci se budou evidovat dva limity:

Samostatný limit pro zdravotní zaměstnanecké benefity, vycházející z průměrné mzdy za zdaňovací období. Pro rok 2025 dosahuje 46 557 Kč.

Dosavadní limit pro osvobození volnočasových benefitů, který se také odvíjí od průměrné mzdy za dané zdaňovací období. V roce 2025 činí 23 279 Kč.

Zaměstnávání v malém rozsahu

Hraniční výše rozhodného příjmu pro zaměstnání malého rozsahu se navyšuje na 4 500 Kč (dříve 4 000 Kč).

Základní minimální mzda

Meziročně se minimální mzda zvyšuje o 1 900 Kč, a dosahuje tak 20 800 Kč za měsíc.

Při plném (40hodinovém) pracovním týdnu to v roce 2025 odpovídá hodinové sazbě 124,40 Kč.

Nejvyšší vyměřovací základ 

Maximální vyměřovací základ pro odvody na sociální zabezpečení činí 48násobek průměrné mzdy. Pro rok 2025 to znamená 2 234 736 Kč, což je o 124 320 Kč více než loni.

Z části příjmů nad tuto hranici se již sociální pojištění neplatí.

Úprava progresivního zdanění

Základem pro uplatnění této sazby je 36násobek průměrné mzdy, který pro rok 2025 činí 1 676 052 Kč.

V roce 2025 se 23% progresivní daní budou danit mzdy, které překročí 139 671 Kč měsíčně, což představuje navýšení o
7770 Kč oproti předchozímu roku.

 

Pro jakékoliv dotazy nás neváhejte kontaktovat:

 

Ing. Marek MAULE

partner daňová, účetní divize NSG MORISON

marek.maule@nsgmorison.cz

 

 

Novela DPH: Klíčové změny v registraci a aktuální daňové novinky

V roce 2025 vstoupila v platnost zásadní novela zákona o DPH, která upravuje podmínky registrace k dani z přidané hodnoty.

Zneužití práva v holdingových strukturách: Klíčové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Problematika zneužití práva v daňových a podnikatelských strukturách se v posledních letech dostává do popředí soudního rozhodování.

Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí
Informace o připravovaných změnách v daňovém režimu zaměstnaneckých akcií, podílů a opcí    Dne 26. února 2025 Senát odsouhlasil dlouho avizovanou novelu zákona o daních z příjmů, která řeší daňovou úpravu příjmů z odměn souvisejících se zaměstnaneckými...
Pozvánka na seminář
Pozvánka na seminář Novinky v oblasti zdanění prodeje obchodních podílů    Pokud i Vy jste majitelem firmy, fyzická osoba, která plánuje nebo zvažuje prodej obchodních podílů nad 40 milionů Kč, je tento seminář právě pro Vás.Buďte připraveni na změny, které...
Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob
Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob      Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 lze podat ve třech různých termínech. Dodržení lhůty je klíčové nejen pro včasné vypořádání daně, ale i pro včasné vrácení...
Flexi novela zákoníku práce: větší flexibilita pro zaměstnavatele i ochrana práv zaměstnanců
Flexi novela zákoníku práce: větší flexibilita pro zaměstnavatele i ochrana práv zaměstnanců Pracovněprávní předpisy procházejí významnými změnami, které přináší větší flexibilitu pro zaměstnavatele a současně zachovávají důležité ochranné mechanismy pro zaměstnance....
ZMĚNY A NOVINKY OD 1.1.2025
PŘIZNÁNÍ DANĚ Z NEMOVITOSTI, ZAMĚSTNANECKÉ A DALŠÍ ZMĚNY OD 1.1.2025    Přiznání daně z nemovitostí Nevíte, zda se povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti týká právě vás? Odpovězte si na tyto otázky: Koupili nebo prodali jste v minulém roce...
Významné změny v rodinném právu: Novela usnadní rozvody a vyzdvihne práva dítěte
Významné změny v rodinném právu: Novela usnadní rozvody a vyzdvihne práva dítěte   Rok 2025 přinese významné změny voblasti rodinného práva, zejména pak v rozvodových řízeních a otázkách péče o děti. Novela občanského zákoníku, která měla původně nabýt účinnosti...
PF 2025
PF 2025Ať je rok 2025 rokem vašeho osobního i profesního růstu. Díky profesionalitě, důvěře a inovacím můžeme dosáhnout ještě vyšších cílů, ať už jako jednotlivci nebo jako celá firma. Přejeme vám šťastný, úspěšný a inspirativní rok 2025!Krásné Vánoce.Tým NSG MORISON...
AI seminář – pozvánka
POZVÁNKA - workshop na téma AI - umělá inteligence v naší praxi  Vážení klienti, rádi bychom Vás, či někoho z Vaší firmy, pozvali začátkem nového roku na speciální workshop na aktuální a stále diskutované téma: využití umělé inteligence ve firmách.  POZVÁNKA NSG...